Zde může být vaše reklama.
Pondělí 15.7.
Svátek má Jindřich
Menu

Nebude se sestupovat Nový model hokejové extraligy byl schválen

Nový model hokejové extraligy byl schválen

foto: Petr Pelíšek

12. 06. 2020 - 14:00

Výkonný výbor Českého hokeje schválil herní systém Tipsport extraligy pro sezónu 2020/21. Rozhodl, že nejvyšší soutěž bude v tomto ročníku nesestupová a otevřená pro vítěze Chance ligy, pokud splní licenční podmínky. Informoval o tom svazový web.

V sezóně 2021/22 sestoupí poslední z 15 účastníků přímo, zatímco mužstva na 11. – 14. místě mezi sebou sehrají play down a nejhorší z nich bude účast obhajovat v baráži s vítězem Chance ligy. Od sezóny 2022/23 tak bude v Tipsport lize nastupovat 14 mužstev.

Na programu jednání byl nejdříve návrh APK LH, počítající s baráží již v nejbližším ročníku, pro který hlasovali 3 členové výkonného výboru, 2 se zdrželi a 6 hlasovalo proti. Pro následný, nakonec schválený návrh, spojující původní návrh vedení Tipsport extraligy s návrhem APK LH, potom hlasovalo všech jedenáct členů výkonného výboru.

Základní část Chance ligy, které se v důsledku předčasně ukončené sezóny zúčastní devatenáct mužstev, bude dvoukolová. Po jejím skončení se mužstva podle výsledků rozdělí na desetičlennou lepší a devítičlennou horší skupinu, jejichž účastníci se znovu střetnou dvoukolovým systémem. Čtyři nejlepší celky z první skupiny postoupí přímo do play off, mužstva na pátém až desátém místě se dvěma nejlepšími účastníky druhé skupiny čeká předkolo.

Nejhorší dvě mužstva z druhé skupiny sestupují přímo, celky na třetím až sedmém místě sehrají play down, jehož nejhorší tým doplní trojici přímo sestupujících a druhý nejhorší celek bude účast obhajovat v baráži s vítězem II. ligy ČR. V sezóně 2021/22 bude v Chance lize nastupovat 16 mužstev.

Čtyřiadvacet účastníků II. ligy ČR bude podle územního principu rozděleno ve třech osmičlenných skupinách, v nichž se utkají šestikolově každý s každým (Sever: HC Mostečtí Lvi, HC Draci Bílina, HC Děčín, TJ HC Řisuty, TJ HC Jablonec nad Nisou, BK Nová Paka, HC Dvůr Králové nad Labem, HC Trutnov. Jih: HC Stadion Cheb, HC Klatovy, HC Kobra Praha, IHC Králové Písek, HC Příbram, HC DS České Budějovice, HC Tábor, BK Havlíčkův Brod. Východ: HK Opava, HC Kopřivnice, HC Bobři Valašské Meziříčí, HK Nový Jičín, SHK Drtiči Hodonín, HC Orli Znojmo, HHK Velké Meziříčí, SKLH Žďár nad Sázavou).

Dva nejlepší týmy skupiny postupují do play off, ve kterém se utkají se dvěma nejlepšími mužstvy předkola, kterého se zúčastní celky umístěné na třetím až šestém místě. Vítězové play off utkají v kvalifkaci, jejíž vítěz bude v baráži usilovat o účast v Chance lize. Sestupujícího určí play down, v němž se střetnou dvě mužstva, která obsadila ve skupinách poslední příčku a získala v nich nejméně bodů.

Další články