Zde může být vaše reklama.
Pondělí 15.7.
Svátek má Jindřich
Menu

Konečně potvrzeno! O víkendu se zase začne hrát házená

O víkendu se zase začne hrát házená

foto: Petr Pelíšek

13. 11. 2020 - 20:37

Konečně se házená dočkala. V pátek doslova pět minut před polednem obdržel Český svaz házené potvrzení o udělení výjimky hlavní hygieničky České republiky pro nejvyšší házenkářské soutěže. Fanoušci házené se tak mohou prostřednictvím internetových přenosů v domácích soutěžích těšit o víkendu na zápasy 10. kola STRABAG Rail Extraligy, trojici utkání českých celků MOL ligy i zápas Evropské ligy mezi Mostem a maďarským Vácem.

Rozhodnutí přišlo až v pátek, i když už o víkendu soutěže odstartují. Zástupci vedení soutěží ČSH spolu s týmy intenzivně po celý týden pracovali na přípravách, kluby především musely zorganizovat a podstoupit testování PCR testy na Covid-19. A všichni napjatě vyhlíželi finální rozhodnutí o výjimce.

„Jednání probíhala rychle i pomalu, jak se to vezme. S ostatními svazy - volejbalem, basketbalem a florbalem - jsme se velmi rychle shodli na společném postupu, dokonce jsme dali dohromady společné podmínky pro sehrání soutěžních utkáních. Výjimku jsme ale dostali za pět minut dvanáct. Od začátku jsem věřil, že výjimku dostaneme, většina našeho návrhu podmínek byla přijata a to, co nakonec bylo jinak, není nic, co by nám zkazilo radost z možnosti hrát,“ řekl prezident ČSH Jaroslav Chvalný pro svazový web.

V podmínkách pro obnovení soutěží na házenkáře nečekala žádná překvapení. „Ta omezení jsou podobná jako před uzavřením s několika odlišnostmi: testování hráčů, rozhodčích a realizačních týmů 48 hodin před každým utkáním, trenéři a realizační týmy musí mít při utkání roušku. Na druhou stranu se nemusí testovat „promoření“ účastníci utkání po dobu 90 dní,“ přiblížil některé z podmínek restartu Chvalný.

S časovým omezením platnosti testu na 48 hodin bohužel sešlo z původních plánů na sehrání více utkání od pátku do neděle. „Ano, v prvotních úvahách byla na stole i tato varianta. Pramenilo to ze snahy co nejdříve stáhnou manko neodehraných utkání. Ale nespěchejme, nepodléhejme hned euforii z možnosti hrát. Hned, jak dokončíme toto úvodní kolo, vyhodnotíme další postup. Třeba i otázku více utkání v týdnu,“ řekl Chvalný.

Všechny zainteresované strany si uvědomují, že testování s sebou nese kromě organizačních nároků a nepříjemného zatížení týmů pravidelným testováním také nemalé finanční náklady dopadající především na kluby. Všichni proto doufají, že stávající režim nebude dlouhodobým řešením. „Svaz přispěje na první test, ale jinak většinu nákladů na testy ponesou kluby. Doufejme, že povinnost testovat drahým PCR testem před každým utkáním nebude trvat dlouho,“ uvedl Chvalný.

Vedení soutěže a zástupci mužských klubů se dohodli, že v soutěži, která byla přerušena po 6. kole, naváží dle původního programu souboji, které byly na programu pro nadcházející víkend v původním rozpisu, tedy 10. soutěžním kolem. Pět utkání bude sehráno o víkendu, dohrávka mezi Karvinou a Duklou Praha se odehraje v televizním přenosu ve středu 18. listopadu.

Program 10. kola STRABAG Rail Extraligy:
14. 11. 15:30 HK FCC Město Lovosice – HC ROBE Zubří
14. 11. 17:00 SKKP Handball Brno – HBC Ronal Jičín
14. 11. 17:00 TJ Sokol Nové Veselí - KH ISMM Kopřivnice
15. 11. 10:30 Talent Tým Plzeňského Kraje - SHC Maloměřice Brno
15. 11. 17:00 Pepino SKP Frýdek-Místek - TJ Cement Hranice
18. 11. 17:10 HCB Karviná - HC Dukla Praha

Program MOL ligy musel být přeskládán výrazněji. Protože kluby nadále nemohou sehrávat utkání se slovenskými soupeři, utkají se vzájemně české týmy v utkáních následovně:
14.11.2020 16:30 DHK Zora Olomouc - DHC Plzeň
14.11.2020 17:00 DHC Slavia Praha - DHC Sokol Poruba
15.11.2020 17:00 Handball PSG Zlín - Sokol Písek
17.11.2020 16:00 DHK Baník Most - DHK Zora Olomouc
18.11.2020 18:00 DHK Baník Most - TJ Sokol Písek

Již o víkendu měl také naskočit do bojů Evropské ligy tým DHK Baníku Most. Utkání ale bylo zrušeno kvůli koronaviru v týmu maďarského soupeře.

Další články