Dnes:18°C

Zítra:15°C

Pondělí 3.8. Miluše
Menu

Vědecká konference se věnovala významu prvního převora

Vědecká konference se věnovala významu prvního převora

foto: České Budějovice

04. 02. 2020 - 11:00

Výrazné osobnosti Českého království 13. století a jejímu významu pro současnost se věnuje 28. ledna 2020 konference s názvem Bl. Jindřich Librarius. V lednu loňského roku byl v kostele Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí realizován průzkumný vrt do jedné z gotických zdí.

Objevená dřevěná schráň obsahovala druhotně uložené ostatky důvěrníka krále Přemysla Otakara II. a zpovědníka jeho druhé manželky Kunhuty (Uherské). K vyzdvižení ostatků a následnému uložení do nově zhotoveného relikviáře došlo v červnu. Po identifikaci nálezu si jednotlivé nalezené artefakty převzali k dalšímu zkoumání odborníci z Jihočeského muzea - restaurátor, antropolog a archivář. Blahoslavený Jindřich Librarius významně přispěl k založení města České Budějovice a jeho ostatky budou trvale pietně uloženy v klášterním kostele Obětování Panny Marie. Tento nález je velice významný také z hlediska doplnění historie Českých Budějovic.

„Bezesporu je to zcela zásadní událost a jsem rád, že se ve spolupráci církve, města, muzea, archivu a dalších, podařila potvrdit historie našeho města. Věřím, že to může být dalším z důvodů, proč se turisté, věřící, ale i další zájemci k nám na jih Čech budou chtít podívat. Kostel prošel náročnou opravou a nyní je už v plné kráse, a navíc v něm bude v budoucnu k vidění i schránka s ostatky,“ uvedl primátor Jiří Svoboda. V odpoledním bloku a po prohlídce kostela, bude na konferenci hovořit také první náměstek primátora Juraj Thoma, a to na téma archeologický výzkum kostela Obětování Panny Marie v Českých Budějovicích.

0 komentářů

Další články