Zde může být vaše reklama.
Pondělí 15.7.
Svátek má Jindřich
Menu

České dráhy připravují třetí evakuační vlak, odjede dnes večer

České dráhy připravují třetí evakuační vlak, odjede dnes večer

foto: Lukáš Blokša

28. 02. 2022 - 10:30

České dráhy dnes na žádost Ukrajiny připravují odjezd dalšího evakuačního vlaku pro ženy a děti, kteří prchají z Ukrajiny.

"Na žádost Ukrajiny a ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR jsme dnes rychle připravili už třetí vlak pro přepravu žen a dětí z Ukrajiny. Náš vlak odjede dnes večer přibližně ve 22 hodin z Bohumína přes Žilinu, Košice a zítra dopoledne má být přistaven přímo na Ukrajinu do Čopu. Tam odvezeme materiální humanitární pomoc. Všichni, kdo chtějí poslat pomoc na Ukrajinu, můžou dnes do odjezdu vlaku do naší úschovy zavazadel na bohumínském nádraží přinášet vybrané věci, které přepravíme do Čopu," říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Českých drah, a doplňuje: "Náš vlak bude mít deset vozů a plánovanou kapacitu přibližně 600 osob. Jeho příjezd do Česka předpokládáme zítra večer nebo v noci." 
 
Kromě speciálních vlaků využívají uprchlíci také pravidelné spoje. Dva vlaky denně vyjíždějí z Przemyslu do Česka, přímé spoje jezdí také z východního Slovenska do Česka. Zároveň se České dráhy rozhodly zavést bezplatnou přepravu pro ukrajinské občany a k jejich kroku se přidaly také slovenské a polské železnice.
 
Donést materiální humanitární pomoc bude možné během dnešního dne do stanice Bohumím. Co je možné donést:
 
- balená voda 
- deky
- spacáky
- karimatky 
- trvanlivé potraviny 
- proteinové tyčinky
- analgetika
- dětské pleny 
- hygienické potřeba (kapesníky, toaletní papír atp.)

Další články